Veikimas:
Vakuuminių stiklo kolbų paviršiaus sugeria daugiau nei 93% saulės spinduliuose esančios energijos. Saulės energija paverčiama į šilumą ir vakuumo pagalba karštis užrakinamas vakuuminės stiklo kolbos viduje.
Vakuuminėse kolbose užrakinta energija sukoncentruojama į kolbų viduje patalpintus varinius šiluminius vamzdelius. Varinių šiluminių vamzdelių („heat-pipe“) viduje esantis terpės skystis įkaista iki 200°C ir garų pavidalu kyla į šiluminio vamzdelio kondensatoriaus galvutę, kuri netiesioginio kontakto būdu (per vario kišenę) šilumą efektyviai perduoda į įrenginio viršuje esančią vandens talpą. Atvėsę garai virsta skysčiu ir grįžta į šiluminio vamzdelio apačią, kad pradėtų ciklą iš naujo. Esant dideliam saulės spindulių kiekiui ir nenaudojant talpoje esančio vandens, tam tikromis dienomis vanduo gali būti pašildytas net iki virimo temperatūros.
Slėginio saulės kolektoriaus vandens talpa turi gerą šilumos izoliaciją, todėl sukauptą šilumą gali išlaikyti iki 72 valandų. Jeigu kažkurį laiką yra apsiniaukę ir mažai saulės, šilto vandens rezervą galite naudoti net kelias dienas iš eilės.
Šaltas vanduo pajungiamas tiesiogiai į šildytuvo vandens talpą ir vandens papildymo atskirai kontroliuoti nereikia. Slėginis saulės kolektorius pasižymi patogiu naudojimu, nes slėgį saulės kolektoriaus vandens talpoje sukuria vandentiekio slėgis (šaltas vandentiekio vanduo išstumia karštą vandenį iš saulės kolektoriaus vandens talpos). Dėl to ištekantis karštas vanduo yra tokio paties slėgio kaip ir vandentiekio sistemoje.
Karštą vandenį iš saulės vandens šildytuvo galima naudoti tiesiogiai arba galima sujungti su dujiniu vandens šildytuvu arba elektrinių boileriu. Tokiu būdų elektrinis arba dujinis vandenes šildytuvas sunaudos mažiau energijos, nes šildys ne šaltą vandentiekio vandenį, o jau saulės pašildytą vandenį.
Slėginis saulės kolektorius komplekte turi elektroninį valdiklį ir 1500W elektrinį šildytuvą, kuris užtikrina apsaugą žiemos metu nuo užšalimo ir esant poreikiui leidžia papildomai pašildyti vandenį bei kolektorių naudoti kaip elektrinį boilerį. Pavyzdžiui, jeigu ankstaus pavasario ar vėlaus rudens metu saulė vandenį pašildo iki 35°C, galima papildomai pakaitinti iki norimų 40ºC ar daugiau laipsnių. Taip pat elektroninio valdiklio pagalba patogu realiu laiku stebėti vandens temperatūrą.
Saulės kolektoriaus dydį rekomenduojame pasirinkti pagal savo individualų šilto vandens suvartojimo poreikį. Tačiau visada patartina rinktis didesnį įrenginį, kad turėtumėte šilto vandens rezervą tokiems atvejams, kai visas šiltas vanduo išnaudojamas vakare arba kai kelias dienas iš eilės dangus yra stipriai apsiniaukęs ir vanduo nespėja sušilti. Pasirinkus didesnį įrenginį, galėsite naudoti sukauptą šilto vandens rezervą iš vakar dienos.
Slėginis saulės kolektorius gali būti montuojamas tiek ant žemės, tiek ir ant stogo (horizontalaus arba šlaitinio). Taip pat, sumontavus papildomą rėmą, galima montuoti ir ant vertikalaus paviršiaus (sienos). Įrenginio sumontavimo aukštis veikimui įtakos neturi
Slėginis saulės kolektorius su integruota vandens talpa prie vandentiekio sistemos gali būti prijungiamas įvairiais būdais, prisitaikant prie Jūsų poreikių bei namo konstrukcijos ar vandentiekio įrangos ypatumų.
Šio įrenginio montavimas ir prijungimas prie vandentiekio yra paprastesnis nei beslėgio šildytuvo, nes vandens slėgis talpoje yra toks pat kaip ir vandentiekio sistemoje – vandentiekis jungiamas tiesiogiai į šildytuvo vandens tapą (be jokių papildymo bakelių ar elektrinių vožtuvų).
Jungimas tiesiai į maišytuvą
Ištekantį karštą vandenį iš saulės vandens šildytuvo galima naudoti tiesiogiai, jungiant tiesiai į maišytuvą.
Jungimas per elektrinį arba dujinį šildytuvą
Karštą vandenį, ištekantį iš saulės vandens šildytuvo, galima sujungti su dujiniu vandens šildytuvu arba elektriniu boileriu – taip Jūsų dujinis arba elektrinis boileris dirbs mažesniu apkrovimu ir naudos mažiau energijos, nes kaitins jau saulės pašildytą vandenį.
Laikotarpiu nuo kovo iki spalio, kai yra pakankamai saulėtų valandų, tinkamai sumontuotas saulės vandens šildytuvas talpoje esantį vandenį dienos pabaigoje turi pašildyti vidutiniškai iki 45-90°C, priklausomai nuo sumontavimo vietos, vandens vartojimo įpročių ir gamtinių sąlygų. Įrenginys veikia energijos kaupimo principu, o vandens temperatūra yra kelių dienų veikimo ciklo rezultatas:
Vandens temperatūra = vandens temperatūra dienos pabaigoje vakar – (minus) šilumos nuostoliai per naktį – (minus) vandens suvartojimas šiandien + (plius) šiandien sukaupta energija iš saulės.
Galutinė vandens temperatūra dienos pabaigoje priklauso nuo šių pagrindinių veiksnių:
1) Laikas, kurį vakuuminės stiklo kolbos apšviečiamos tiesioginiais saulės spinduliais – kuo daugiau valandų saulei netrukdo debesys ir šešėliai nuo medžių ar pastatų, tuo aukštesnė vandens temperatūra pasiekiama dienos pabaigoje (pakankamam energijos kiekiui sugeneruoti reikia mažiausiai 6-8 valandų tiesioginės saulės šviesos per parą).
2) Pradinė vandens temperatūra ryte – kuo aukštesnė vandens temperatūra dienos pradžioje, tuo aukštesnė bus dienos pabaigoje, nes įrenginys veikia energijos kaupimo principu.
3) Vandens suvartojimas dienos eigoje – kuo daugiau vandens sunaudojama dienos eigoje, tuo mažesnis temperatūros padidėjimas bus dienos pabaigoje. Jeigu per parą sunaudojamas visas ar didžioji dalis vandens (arba šiluminė energija suvartojama šildyti gyvatukams ar radiatoriams), saulės kolektorius nuolat iš naujo šildys vandentiekio temperatūros vandenį (10-15°C), kurį net ir esant geram saulėtumui per dieną pajėgs pakelti ne daugiau kaip iki 30-50°C. Ir atvirkščiai, jeigu vandens suvartojimas ypač mažas, esant dideliam saulės aktyvumui per kelias dienas temperatūra laipsniškai didės ir vanduo gali pasiekti 90°C ir net užvirti. Todėl būtina pasirinkti tinkamo dydžio įrenginį, kad jis atitiktų energijos suvartojimo poreikį – kad įrenginys nebūtų nei per mažas, nei per didelis.
4) Vandentiekio vandens temperatūra – kuo šaltesnis vandentiekio vanduo atskiedžia talpoje esantį karštą vandenį, tuo mažesnis temperatūros padidėjimas pasiekiamas dienos pabaigoje.
5) Metų laikas – saulės kolektoriai yra efektyvūs vidutiniškai nuo kovo vidurio iki spalio pradžios, tačiau dėl skirtingo saulės aktyvumo pasiekiamos temperatūros birželį ir liepą bus aukštesnės nei balandžio ir rugsėjo mėnesiais (net ir surenkant tą patį saulėtų valandų skaičių).
Slėginis saulės kolektorius veikia ir šaltojo sezono metu, tačiau sugeriamos energijos kiekiai yra ženkliai mažesni. Žiemos metu saulės energijos paprastai pakanka tik sistemos šilumos palaikymui, kuri reikalinga apsaugai nuo užšalimo. Eksploatuoti įrenginį žiemos metu galima tik jeigu įrenginio komplektacijoje yra elektroninis valdiklis su integruotu elektriniu šildytuvu bei įrenginys yra nuolat yra pajungtas į elektros tinklą. Vandens temperatūrai nukritus iki kritinės ribos, įrenginyje esantis elektrinis šildytuvas papildomai pašildo vandenį ir apsaugo nuo užšalimo. Tai aktualu kuomet ilgesnį periodą laikosi ypač žema lauko temperatūra, yra apsiniaukę arba saulės kolektoriaus vakuuminės kolbos yra apsnigtos ir negauna tiesioginių saulės spindulių. Taip pat labai svarbu gerai izoliuoti vandentiekio vamzdyną.
Pastaba: jeigu kolektoriaus komplektacijoje nėra integruoto elektrinio šildytuvo arba nėra galimybės užtikrinti nepertraukiamą elektros tiekimą, žiemos metu sistemą būtina atjungti ir išleisti vandenį.
Pastaba. Priklausomai nuo pasirinktos modifikacijos, įrenginio dydis (kolbų skaičius) ir spalva gali skirtis nuo paveiksle pavaizduoto įrenginio.